čo je, ak tu nie je žiaden problém?

V hlave máme vždy prítomný hlas, ktorý chce analyzovať, riešiť, hádať, domýšľať si, súdiť, pochybovať a iné slovesá. Tento hlas má rád zhon, hádanky, problémy a na to, aby sa udržal v kondícií, si rád problémy vytvára. Má svoje využitie, no vo väčšine prípadov nám bráni ponoriť sa do prítomnosti – prežívať čo sa deje TU a TERAZ. Či sme v kruhu priateľov alebo sami a nezáleží na tom, čo robíme – pre vnímanie každej chvíle je dôležité byť prítomný nielen fyzicky.

V minulosti som natrafil na zaujímavé video s odkazom na jednoduchú (meditačnú) techniku. Pre toho, kto nemedituje, tak nemeditačnú. Zamyslenie sa nad otázkou: „Čo je tu a teraz, ak tu nie je žiadny problém, ktorý je potreba riešiť?“

Keď sme v strese, je ľahké začať sa sťažovať na to, čo nemáme. Na to, ako veci nejdú podľa našich predstáv. Medzi myšlienkami minulosti a strachu z budúcnosti je ľahké stratiť pojem o tom, čo je. Preto si myslím, že zamyslenie sa nad touto otázkou nám dokáže uľaviť od pochybností. Tiež to môžeme využiť kedykoľvek počas dňa na to, aby sme sa na chvíľu pozreli na to, čo máme okolo seba a kde sme. Z mojej skúsenosti si túto otázku položím niekoľkokrát za sebou, kým moja hlava pochopí, o čo ide.

Každá individuálna skúsenosť s touto otázkou a odpoveď na ňu bude iná. Záverom pre mňa však je to, že to úplne stačí. To, čo je tu a teraz, stačí. A naozaj v drvivej väčšine prípadov nemáme dôvod na obavy. (Ak nám nejde o život).