čo považujeme za samozrejmé?

Mnoho vecí, ktoré samozrejmé nie sú (ako nám ukazuje momentálna situácia pandémie), berieme za samozrejmosť. Možnosť cestovať a spoznávať nových ľudí. Možnosť stretávať sa s priateľmi na káve, v meste. Možnosť chodiť na výlety do prírody alebo spoznávať ulice miest. Veci, ktoré robíme pravidelne. Veci, ktoré považujeme sa bežné a teda ich aj považujeme sa samozrejmé. Výsledkom je, že si ich tak nevážime, pretože ich skutočnú hodnotu si neuvedomujeme.

Šťastní ľudia sú tí, ktorí sú vďační. Pocit vďačnosti za to, čo máme (a čo sme prežili) v našom živote a za ľudí, ktorí sú okolo nás, je najúčinnejším receptom na šťastie. Skúsme sa preto pravidelne zastaviť na pár minút a pouvažovať nad tým, aké máme vlastne možnosti. Zamyslime sa nad tými vecami, ktoré považujeme za samozrejmé. Možno prídeme na to, že sme sa na ne mali celý čas zlý pohľad, ktorý nám nedovoľoval vidieť skutočnú hodnotu.

Vo výsledku, ak si uvedomíme, ktoré veci považujeme za samozrejmé a ako je to s nimi naozaj, môžeme dospieť k tomu, že z momentov dokážeme vyťažiť viac. Z chvíľ strávených s priateľmi, rodinou. Z momentov v prírode, z cestovania a z každodenných maličkostí, na ktoré sme si zvykli.