energy management > time management

Dôležitejšie ako vedieť si rozvrhnúť správne čas je mať dostatok energie. Túto myšlienku som nedávno počul od Terri Trespicio vo videu. Znie to naozaj intuitívne, pritom koľko z nás si dôležitosť tejto vety nemusí hneď uvedomiť. Plánovanie času si automaticky spájame so spojením “time management”, no možno zabúdame na niečo ešte dôležitejšie.

Plánovanie našej energie (energy management) znamená dbať na dostatok spánku, pohybu a zdravej stravy. Tieto tri zložky sú základom toho, aby naše telo a myseľ fungovala čo najlepšie a udržateľne. Môžeme mať celý deň na učenie alebo na projekt, na ktorom chceme pracovať – ak nemáme dostatok energie, čas jednoducho nevyužijeme naplno. Spomínané zložky tiež ovplyvňujú našu pamäť a sústredenie, a tak v prípade (dlhodobého) nedostatku energie trpia okrem zdravia aj výsledky práce.

Firmy využívajú power napy – šlofík na dobitie energie či ranný budík v podobe studenej sprchy. Rovnako nie je prekvapivé, že technika Pomodoro sa stáva pri práci a učení populárnejšou. Ide o rôzne triky ako si zvýšiť energiu a sústredenie – namiesto toho, aby sme pracovali viac, pracujeme rozumnejšie. Zvedavosť a experimentovanie vedľa strategickej triády (spánok, pohyb, spánok) má svoje využitie.