komunita ľudí, ktorí sa prekonávajú

Prečo sú prekážkové behy typu Spartan Race populárne, a čo je tak príťažlivé na tom váľať sa v blate pod ostnatým drôtom a behať kopce v snehu či daždi?

Ľudia si lístok na takéto behy nekupujú pre to, aby behali. To predsa môžu robiť pohodlnejšie vo svojom voľnom čase, kdekoľvek. Ľudia si takéto udalosti zaplatia kvôli tomu, čo dostávajú v cieli po dobehnutí.

Po behu nám ostáva medaila, tričko s logom a čelenka, no hlavným dôvodom je komunita, ktorej sa stávame súčasťou po absolvovaní pretekov. Komunita ľudí, ktorí sa prekonávajú a prekračujú svoje limity – na kopcoch, na prekážkách. Komunita ľudí, ktorí behajú daný beh.

Spartan Race je populárnym pre pocit, ktorý máme v cieli a komunitu, ktorej sa stávame členom. Nadšenie zo skupinovej atmosféry, adrenalín a pocit, že sme sa prekonali je síce krátkodobý, ale silne návykový. Preto je malá šanca, že ostaneme len pri jednom behu. Finisher tričko nedostáva víťaz, ale každý účastník. Napriek tomu pri pohľade na človeka, ktorý ho nosí, vieme, čo to znamená. Je členom komunity s určitou identitou.

Napokon, pokiaľ našim cieľom nie je prekonať rekordný čas, to isté môžeme povedať o polmaratóne, maratóne a každom behu.