naučme sa spomaliť

V dobe stále väčšieho množstva informácií, rozptýlení, deadlinov a celkového stresu dávame pokrok na prvé miesto. Krok po kroku, hlavne aby sme naše pokroky udržali s dobou a s najnovšími trendmi.

Optimalizácia procesov, efektívne rozhodovanie, produktivita. Tieto a podobné slová vnímame denne okolo nás. Nesnažím sa ich vykresliť ako diabolské, pretože snaha zlepšovať sa, rásť a využívať čas zmysluplne vedie k pocitu naplnenia a radosti. Pretože vidíme, že sa zlepšujeme a vidieť pokrok nás baví.

Problém nastáva pri posadnutí produktivitou, kedy sa stávame tak trochu robotmi. Mám pocit, že pri debatách o produktivite, efektivite a super-motivačných videách sa o tom, že vedieť spomaliť je rovnako dôležité, veľa nehovorí.

V neustálom zhone za väčšou produktivitou je ľahké stratiť pojem o tom, prečo vlastne robíme to, čo robíme. Škola, práca, cvičenie, hry, hobby. Do určitej miery máme jednotlivé časti dňa zautomatizované. Umenie spomaliť pomáha pozrieť sa na veci s odstupom a vnímať ich z rôznych uhlov. Pomáha pripomenúť si, prečo venujeme čas jednej či druhej činnosti.

Doplniť našu fyzickú a psychickú energiu sme schopní len vtedy, keď spomalíme. Dni oddychu a prestávky sú pre výsledky cvičenia kľúčové. Kvalita dňa závisí od kvality spánku. Pred plánovaním rozvrhu dňa a debatách o produktivite by sme nemali zabúdať na mieru našej energie (energy management), ktorá je základom.

Funkcia kuchynských stolov sa pomaly vytráca. Jedlá si nosíme pred obrazovky, pretože si nemôžeme dovoliť stratiť čas. Sme expertmi na multitasking, pričom si neuvedomujeme, že nefunguje a cesta k mieneným výsledkom vedie opačným smerom.