ak chudnutie, tak to udržateľné

Chudnúť môžeme mnohými spôsobmi a tak otázka ako schudnúť? nie je správna. Existuje množstvo diét, ktoré sa vydávajú za tajné triky na chudnutie. Všetky účinné diéty pracujú s kľúčovým konceptom chudnutia. Tým je kalorický deficit, čo v praxi znamená, že chudneme vždy, ak vydáme viac energie, ako prijmeme. Typickým znakom diéty na chudnutie sú preto obmedzenia istého typu jedál a zmenšovanie porcií. Okrem toho však nájdeme množstvo vtipných diét, ktoré sú postavené na konzumácií len určitej potraviny a preto ich môžeme kľudne nazývať aj detoxom.

Je dôležité uvedomiť si, že v takýchto prípadoch diét nechudneme kvôli nejakej zázračnej potravine. Chudneme jednoducho preto, že jeme menej. Rovnako intuitívne môžeme na položenú otázku odpovedať tým, že schudneme, ak nebudeme jesť.

Oveľa vhodnejšia otázka je: ako schudnúť zdravo a udržateľne?

Môžeme dodržovať nejakú diétu istý čas a tešiť sa zo zaslúženého výsledku, ktoré dočasné obmedzenia v strave priniesli. Položme si však otázku, do akej miery sú pre nás tieto veci udržateľné. Inak povedané, vieme si predstaviť, že sa budeme takým spôsobom stravovať počas nasledujúcich rokov? Ak si to predstaviť nevieme, posúďme sami, aká je šanca, že sa znova vrátime k našim nesprávnym stravovacím návykom a zahodíme tým našu investovanú energiu (a peniaze).

Ešte rýchlejšie ako pomocou diéty dokážeme schudnúť tým, že prestaneme jesť úplne. To však pôjde na úkor nášho zdravia – fyzického aj mentálneho. V konečnom dôsledku by pre nás takáto cesta extrému predstavovala riziko, ktoré za to nestojí. Jedlo nám prináša energiu a zaisťuje, aby mohlo naše telo správne fungovať. Prečo by sme si ho vedome poškodzovali napríklad tým, že by sme chceli chudnúť za každú cenu? Toto je niečo, čo nie je šprint. Niečo, čo spadá do kategórie behov na dlhé trate.

Všímajme si, aké otázky sa pýtame. Rozhodnutie vybrať si tie, ktoré povedú k udržateľným a zdravým zmenám, je len na nás.