FOMO a potreba byť stále v obraze

Fear of missing out, FOMO, je fenomén strachu, ktorý môžeme voľne preložiť ako strach z toho, že niečo zmeskáme/že o niečo prídeme. Je posilňovaný stále väčším množstvom informácií zo stále väčšieho množstva zdrojov. FOMO je ten pocit úzkosti, kvôli ktorému scrollujeme sociálne siete, pretože potrebujeme byť neustále v obraze. Bojíme sa, že niečo zmeškáme a väčšinou ani nevieme čo. Skrátka si nemôžeme dovoliť o to niečo prísť. A kedže nevieme presne, čoho sa bojíme a čo hľadáme, je ľahké ocitnúť sa v začarovanom kruhu.

V týchto dňoch, vzhľadom na svetovú situáciu pandémie a obmedzení, trávime viac času na internete ako inokedy. Z každej strany sa na nás hrnú správy zo sveta a FOMO sa dostáva na scénu. Potreba byť informovaný o tom, čo sa deje vo svete je v poriadku. Najmä, ak sa jedná o vec zdravia. Je však potrebné rozlišovať medzi tým, ktoré informácie majú pre nás opodstatnenie a koľko času by sme im mali venovať. V praxi to znamená, že pár minút denne podstatných info stačí.

Typickým znakom toho, že sa pohybujeme v začarovanom kruhu FOMO je to, že robíme veci nevedome. Scrollujeme, hľadáme informácie a prepíname z jedného portálu aktualít na druhý. Robiť to nevedome znamená robiť to bezcieľne. Nevieme, čo hľadáme a neuvedomujeme si, čo je predmetom nášho strachu.

Ako poukázal Seth Godin v nedávnom rozhovore, neexistuje súťaž o to, kto bude viac informovaný o tom, čo sa vo svete deje. Ak by aj taká súťaž existovala, nedá sa vyhrať. A ak by sa dala vyhrať, cena za to nestojí.

So strachom, že o niečo prídeme, hráme hru, ktorá sa nedá vyhrať. A v snahe hrať ju čo najdlhšie strácame to najdôležitejšie, čo máme – čas. Pretože zatiaľ, čo čakáme na zmenu, ktorú nemôžeme ovplyvniť, nepozeráme už na to, ktoré zmeny môžeme robiť priamo my. Zmeny pre nás alebo naše okolie.