meditácia je náročná. no a?

Snažiť sa meditovať je náročné. Pre toto krátke zamyslenie uvažujem nad meditáciou ako nad činnosťou, ktorá vyžaduje tiché prostredie. V takom prostredí sme nútení stretávať sa zoči-voči s našimi pochybnosťami a strachom. Sme konfrontovaní vecami, ktorým sa bežne vyhýbame a ktoré sa skrývajú za povrchom.

Všade okolo nás môžeme sledovať tipy ostatných a ich snahu ako byť produktívnejším. Ako robiť viac vecí – alebo ako ich robiť naraz (ale to, ako som už písal, nefunguje). To je ďalší dôvod, prečo je pre nás meditácia náročná. Je ľahké mať pocit, že nerobíme nič. Výsledky tohto mentálneho tréningu pozorujeme až po dlhšej dobe, čo nie je v súlade s netrpezlivosťou, ktorú so sebou prinášajú debaty o produktivite.

Meditácia je tiež náročná preto, lebo zo svojej podstaty ide proti istej norme. Tá učí náš mozog multitaskingu a princípu šetrenia energie. Sústredenie sa na jednu vec, či je to dych, telo alebo nejaká predstava je zo svojej podstaty mentálne náročné. Táto skutočnosť by nás však nemala odradiť. Náročnosť je súčasť procesu. V tomto prípade sa síce jedná o dlhodobý proces, no v prípade, že nám nebude jeho cesta vyhovovať, máme možnosť robiť zmeny. Tak prečo to nevyskúšať?