prečo študovať vysokú školu?

Študovať vysokú školu len kvôli titulu, ktorý si budeme môcť po rokoch štúdia písať pred meno, nie je najlepšia taktika. Toto krátke zamyslenie nemá za úlohu zdiskreditovať vysokoškolské tituly a už vôbec nie znehodnocovať snahu študentov. Cieľom je poukázať na to, že študovať pre titul s tým, že týchto pár písmen nám dá náskok pred ďalšími, nie je ani dobrá taktika a ani s ňou nemôžeme byť dlhodobo spokojní.

Štúdium len kvôli titulu nás stojí roky investovaného času a peňazí, aby sme preukázali schopnosť, že vieme splniť požiadavky autority. Ukázali sme, že vieme dodržiavať termíny a pripravovať sa podľa zadaní. Takýto prístup limituje možnosti, ktoré nám univerzity ponúkajú. Možnosti, ktoré sú založené na úprimnej zvedavosti a túžbe po poznaní.

Študovať pre titul so sebou neprináša motiváciu robiť niečo naviac – a to je tým faktorom, ktorý je pre našu budúcnosť naozaj užitočný. To je prístup, ktorý nám otvára dvere. Prístup, ktorý buduje komunity a vedie ku zmenám. Prístup, ktorý spočíva v odvahe robiť veci, ktoré sú mimo zadanie a zaujímať sa o veci, ktoré nemusia byť na teste.

Študovať vysokú školu, pretože nás zaujíma, ako veci fungujú, ako nefungujú a ako spolu súvisia. To je lepšia taktika.