sebavedomie ako naše brnenie

Zdravé sebavedomie. Uvažujme o ňom ako o kvalitnom brnení, ktoré nás chráni. Na nás letiace guľky sú potom urážky, odsudzovanie a všetky názory, ktoré sa nás dotýkajú.

Snažiť sa vyhýbať sa na nás letiacim guľkám a výstrelom z mnohých strán je náročné. Vyžaduje to množstvo pozornosti, ktorú by sme mohli využiť inde. Okrem toho však po čase snahy manévrovať pred výstrelmi prídeme k úvahe, že najlepšie je vyhnúť sa možnosti zásahu úplne. To sa dá spraviť len izoláciou. Takýto život ale nie je ten, ktorý by sme chceli prežiť.

Budovať naše sebavedomie znamená posilňovať naše brnenie. To sa časom stáva pevnejšie a odolnejšie voči výstrelom a nárazom. Nepotrebujeme sa izolovať a tiež nemusíme stále venovať pozornosť tomu, či nám nehrozí zásah. Vieme totiž, že ani tento scenár nás nezlomí a naše brnenie ostane odolné.

Toto odolné brnenie je vo svojom jadre tvorené sebaláskou, sebaprijatím a empatiou voči ostatným. Nie je to chladné brnenie, ktoré nepozná emócie.

Otázkou na zamyslenie je to, či sa dá do spomínaného bodu vôbec dopracovať. Do bodu, kedy naše brnenie vydrží aj zdanlivo nemožné.